• banner
  • banner
  • banner

Jak często zmieniać olej w skrzyni biegów?

Wymiana oleju w skrzyni biegów to kwestia dyskusyjna. Wielu użytkowników samochodów z manualną skrzynią biegów twierdzi, że nie jest ona konieczna, co ma związek m.in. z brakiem odpowiednich wytycznych producentów pojazdów. Okazuje się jednak, że nawet jeżeli producent samochodu nie zaleca wymiany oleju w skrzyni biegów, warto się na to zdecydować ze względu na coraz dłuższe korzystanie z pojazdów. Wyjaśniamy, w jakich skrzyniach biegów trzeba wymieniać olej oraz jak często trzeba to robić.

Wymiana oleju w skrzyni biegów – czy to konieczne?

Wymiana oleju w skrzyni biegów to niezbędna konieczność, gdy korzystamy z pojazdu przez dłuższy czas, pokonując znaczne dystanse. Choć w wielu instrukcjach obsługi samochodów nie ma jasnych wytycznych na temat wymiany oleju w skrzyni biegów, to doświadczeni mechanicy zalecają, aby jednak go wymieniać. Dlaczego? Z prostego powodu – olej w skrzyni biegów ulega zużyciu, co w szczególności dotyczy starszych modeli samochodów. Średni, przewidywany przez producenta samochodu czas jego eksploatacji to 7 lat, jednak w praktyce korzystamy z samochodu znacznie dłużej – na polskich drogach dominują nie kilkuletnie, a kilkunastoletnie samochody. Zarówno olej w manualnej, jak i automatycznej skrzyni biegów powinien zostać wymieniony po przejechaniu określonej liczby kilometrów.

Kiedy wymienić olej w manualnej skrzyni biegów?

Zgodnie z tym, co zalecają eksperci, olej w manualnej skrzyni biegów powinien zostać wymieniony po około 5-7 latach od zakupu nowego pojazdu. W przełożeniu na przejechane kilometry wymiana oleju zalecana jest, gdy licznik pokaże 100 000-130 000 przejechanych kilometrów. Aby w pełni zadbać o swój pojazd, warto także wymienić olej silnikowy.

Olej w skrzyni biegów i olej silnikowy warto wymienić także w kupionym samochodzie używanym, aby uniknąć kosztownych usterek, bo wymiana skrzyni biegów to często koszt kilku tysięcy złotych.

Kiedy wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Producenci pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, zalecają wymianę oleju. Powinniśmy się na nią zdecydować po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów w zależności od marki i modelu samochodu. Najczęściej wymiana oleju w tym przypadku powinna nastąpić po pokonaniu od 40 000 do 120 000 kilometrów.