• banner
  • banner
  • banner

Kiedy sezonowo zmieniać opony?

Sezonowa wymiana opon jest kwestią indywidualną i zależną od aktualnych warunków drogowych. Trudno określić precyzyjny termin, kiedy warto przeprowadzić wymianę, niemniej istnieje kilka miarodajnych wskaźników, dzięki którym można określić najlepszy czas na wymianę ogumienia.

Kiedy potrzebujesz opon letnich?

W cieplejszym porach roku, kiedy temperatury przekraczają 7 stopni Celsjusza, należy zmienić opony na letnie. Wysokiej klasy ogumienie letnie zapewnia optymalny poziom przyczepności na mokrych i suchych drogach dzięki zastosowaniu specjalnych wzorów i mieszanek bieżnika. Opony letnie zapewniają również wysoką stabilność na zakrętach i optymalne przebiegi w letnich temperaturach. Oznacza to, że w cieplejszych miesiącach możesz spokojnie prowadzić samochód zarówno po suchych, jak i mokryc drogach.

Kiedy potrzebujesz opon zimowych?

Gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, czas przejść na opony zimowe. Opony te sprawdzają się zarówno przy grubych warstwach śniegu i lodu, jak i drogach z gołoledzią. Zapewniają lepszą skuteczność hamowania na śniegu i lodzie, a także mają głębszy wzór bieżnika, który usuwa błoto pośniegowe i wbija się w śnieg, zapewniając lepszą przyczepność.
Skuteczność opon stanowi wynikową ich konstrukcji. Opony wykonane są z niestandardowej mieszanki gumowej, która pozostaje miękka i elastyczna w niskich temperaturach, zapewniając lepszą kontrolę nad pojazdem. Używania opon zimowych w ciepłe dni jest jednak niezalecane, ponieważ miękka mieszanka zużywa się szybciej na suchym asfalcie i wymaga wcześniejszej wymiany.

Kiedy potrzebujesz opon całorocznych?

Opony całoroczne są opracowane tak, aby działały przez cały rok. Dla kierowców mieszkających w rejonach, w których temperatury rzadko spadają poniżej zera, mogą przemyśleć zakup opon całorocznych. Wybierając takie opony można nie tylko zmniejszyć koszty, ale i wysiłek wymagany do sezonowej wymiany opon, dlatego warto skonsultować tę opcję ze sprawdzonym wulkanizatorem.