Kiedy wymieniać tarcze i klocki hamulcowe?
Głównym czynnikiem, o którym powinniśmy pamiętać podczas jazdy samochodem jest zachowanie bezpieczeństwa. Nie chodzi jedynie o to, czy przestrzegamy przepisów drogowych, ale także o sprawność techniczną pojazdu, którym się poruszamy. Jednym z głównych układów, którego działanie należy systematycznie weryfikować jest układ hamulcowy. O jego dobrym funkcjonowaniu decyduje m.in. stan klocków i tarczy hamulcowych. Dlaczego elementy te są tak ważne? I kiedy należy przeprowadzić ich wymianę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Kiedy wymienić klocki hamulcowe?
Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe? Niektórzy uważają, że decyduje o tym ilość przebytych kilometrów. Nie jest to jednak słuszne rozwiązanie, ponieważ każdy kierowca porusza się po nieco innym terenie i kieruje samochodem w odmienny, charakterystyczny dla siebie sposób. Czy istnieje więc jakaś inna metoda?
Okazuje się, że sprawdzanie stanu technicznego klocków hamulcowych powinno być stałym elementem dorocznego przeglądu naszego auta. Jednak to nie wszystko. Jeśli w czasie codziennego użytkowaniu pojazdu zauważymy niepokojące symptomy, takie jak pisk podczas hamowania, nadmierne drgania, wydłużona droga hamowania, a także „odbijanie” pedału, powinniśmy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić te ważne części. Wspomniane sygnały świadczą bowiem o tym, że klocki uległy zużyciu i nie pełnią już dobrze swojej funkcji.
Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
Podczas weryfikowania stanu klocków hamulcowych należy sprawdzić także stan tzw. tarcz hamulcowych. Co prawda elementy te zużywają się znacznie wolniej, jednak wciąż podlegają codziennej, wzmożonej eksploatacji. O ich złym stanie technicznym mówią nam objawy podobne do tych opisanych powyżej: trudne hamowanie, niepokojące odgłosy i drgania, które przybierają na sile. O żywotności tarcz decyduje m.in. to, z jakiego materiału są wykonane i jaka jest ich konstrukcja – warto więc wybierać części wysokiej jakości.
Należy jednak pamiętać, że powolne zużywanie to nie jedyny problem, z którymi możemy się spotkać. Podczas dorocznego przeglądu warto zwrócić uwagę także na różnego rodzaju skrzywienia, które powodują drgania w okolicy kierownicy lub całego zawieszenia.
Profesjonalna pomoc – dlaczego warto?
Wymiana klocków hamulcowych to zadanie, które pozornie nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Wiele osób decyduje się więc na samodzielne jego przeprowadzenie. Jednak czy warto? Jak już wspomnieliśmy układ hamulcowy to jedna z najważniejszych części każdego pojazdu, która decyduje o naszym bezpieczeństwie, zdrowiu, a nawet życiu. Praktyka pokazuje, że tylko profesjonalny mechanik będzie w stanie dokładnie ocenić stan klocków i tarczy hamulcowych. Doradzi też, czy musimy wymienić wszystkie elementy, czy też możemy użyć dotychczasowych tarczy w połączeniu z nowymi klockami. Dodatkowo tylko specjaliści posiadają narzędzia niezbędne do tego, by dokładnie oczyścić powierzchnię tych elementów i umożliwić ich lepsze zamocowanie. Wizyta u mechanika pozwala także wykryć inne, dodatkowe zagrożenia, których mogliśmy być nieświadomi.