• banner

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora?

Zakup akumulatora samochodowego wydaje się być rzeczą prostą. W rzeczywistości jednak wymaga od użytkownika samochodu poświęcenia więcej uwagi, niż się może wydawać na pierwszy rzut oka. Nie wystarczy bowiem wybrać odpowiedni typ akumulatora, by cieszyć się z niezawodnej eksploatacji auta. Właściwy model musi posiadać parametry, które pozwolą mu funkcjonować w zastanych warunkach i zapewnić poprawne działanie auta. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu baterii do samochodu?   

Przede wszystkim rozmiar i zaciski

Akumulator musi przede wszystkim zmieścić się w przewidzianą dla niego wnękę w taki sposób, by można go było pewnie umocować. Nie można kupować zbyt dużej baterii, ponieważ nieprecyzyjne ulokowanie w przeznaczonym miejscu naraża ją na oddziaływanie szkodliwych wibracji. Rozmiar obudowy akumulatora musi pozwalać na jego solidne przykręcenie – podskakujący albo przesuwający się podczas jazdy akumulator prędzej czy później ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu. Należy też zwrócić uwagę na kształt stopki. W akumulatorze ważne jest także położenie zacisków – bateria może mieć prawy lub lewy plus. Kupienie niewłaściwego egzemplarza sprawi, że nie da się go podłączyć. Niektóre modele wyposażone są w nietypowe zaciski, na co także należy zwrócić uwagę.

Pojemność i prąd rozruchowy

Jeśli chodzi o parametry takie jak pojemność i prąd rozruchowy, to kupując akumulator w profesjonalnym sklepie, warto trzymać się wytycznych producenta, z możliwością lekkich odchyleń. Informacja o pojemności powinna się znaleźć na widocznej ulotce umieszczonej na akumulatorze. Wyrażony w amperogodzinach parametr informuje o ilości energii nagromadzonej w akumulatorze. Akumulator o nieco większej pojemności jest lepszym wyborem, niż o pojemności mniejszej – można jednak wybrać baterię o pojemności większej maksymalnie o 10%. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli samochód wyposażony jest w układy pobierające dużo prądu na postoju, takie jak autoalarm czy rozbudowany system audio. Akumulator o większej pojemności będzie się w mniejszym stopniu rozładowywał, co ma szczególne znaczenie podczas dłuższych postojów. Prąd rozruchowy natomiast, to największy możliwy prąd, jaki w ujemnej temperaturze może oddać akumulator podczas rozruchu silnika. Nie trzeba się obawiać, że będzie za duży – rozrusznik i tak pobierze tyle energii, ile mu potrzeba. Wysokie wartości prądu rozruchowego odzwierciedlają nowoczesność akumulatora. Nie należy kupować baterii z parametrem mniejszym niż zalecany.